Seksiyonel Kapı | Türkay Otomatik Kapı

Yangın Kapısı

Yangın çıkış kapısı, yangın anında insanları dışarıya yönlendiren bir kapı türüdür. Bu kapıları, neredeyse her zaman dışarıdan takıldıklarından, genellikle binaların dış kısımlarında görürsünüz. Çoğu ticari ve endüstriyel bina, yangın yönetmeliği nedeniyle yangın çıkış kapılarına ihtiyaç duyar. Yangına müdahale konusunda en büyük yardımcımız olan yangın kapıları hayatımızın birçok alanında yer almaktadır. Bundan dolayı yangın kapılarının bazı özellikleri taşıması şarttır. Yangın kapısı, yangın ve benzeri acil durumlarda insanların dışarıya en hızlı biçimde tahliyesini sağlayan kapıya verilen isimdir. Metal malzemeler kullanılarak üretilirler ve kullanım alanına göre alevlere 30, 60, 90 ve 120 dakikaya kadar dayanabilmektedir. Duman sızdırmaz özelliğe sahip olmaları dolayısı ile yangın anında insanların duman zehirlenmelerinden de korunmasını sağlar. Acil çıkış kapısı ismi ile de bilinen bu kapılar, itfaiyenin yangın yönetmeliğinde oldukça geniş bir yere sahiptir. Yönetmelikler ile birçok yapıda bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Yangın yönetmeliğine göre okul, iş merkezi, otel, fabrika, alış veriş merkezi, yüksek katlı apartmanlar gibi çok sayıda insanı içerisinde bulunduran binalarda yangına karşı önlemlerin alınması zorunludur. Bu önlemler kapsamında gereken noktalarda belirli bir süre ısı ve alev geçişine direnebilecek yangın kapıları kullanılır.

Yangın Kapıları Uygulama Alanları Nerelerdir?

Yangın çıkış kapıları, acil durum ve yangın durumlarında çıkış için kullanılan kapılar olup, binadan dışarıya veya çatıya açılan kapılar olduğu gibi, güvenli yere veya binaya giden son kapıya giden koridorlarda veya çıkışta yer alan kapılardır. 

Yangın Kapı Özellikleri Nelerdir?

Yangın çıkış kapıları kaçış yönünde açılmalı ve özellikle acil durum çıkışı olarak tasarlanan çıkışlarda sürgülü veya döner kapılar kullanılmamalıdır. Yangın çıkış kapıları acil bir durumda herhangi bir kişi tarafından kolayca ve hemen açılamayacak şekilde kilitlenmemeli veya sabitlenmemelidir.

Yangın Kapı Fiyatı Ne Kadar?

Yangın kapıları ölçülere göre fiyatı değişkenlik göstermektedir. Standart bir fiyata sahip değildir.

Detaylı Bilgi
Yangın Kapısı

Yangın Kapısı